fbpx

  Napisz do nas!

  Podaj swoje dane kontaktowe, skontaktujemy się z Tobą.

  11 maja 2022

  Dane o działalności na rzecz środowiska w raportach niefinansowych przedsiębiorstw | Nowe prawo od 2023 roku

  W ostatnich kilkunastu latach polityka Unii Europejskiej skoncentrowana jest mocno na kwestiach środowiskowych. Na mocy dyrektywy 2014/95/UE – zostały określone zasady ujawniania informacji niefinansowych przez część dużych spółek zatrudniających powyżej 250 pracowników.

  Chodzi tu między innymi o informację z zakresu oddziaływania spółki na otoczenie. Sprawozdawczość dotyczy takich kwestii jak środowisko, społeczeństwo i ład korporacyjny (ang. ESG – Environmental, Social and Governance). Jednak eksperci alarmowali o braku ściśle określonej formy, powodujących duże różnice w jakości raportów.

  Dziś zarówno inwestorzy, jak i klienci zwracają coraz większą uwagę na działania zgodnego z przyjętymi w Europejskim społeczeństwie normami środowiskowymi i społecznymi. Dyrektywa CSRD zobowiązuje do tworzenia raportów przez duże spółki od 2024 roku, na ten moment przewiduje się, że przedsiębiorstw zobowiązanych do tego w Unii Europejskiej będzie około 4 tysiące.

  Jest to potwierdzenie obecnie panującego trendu w polityce UE stawiającej mocny nacisk na kwestie ochrony środowiska. Powoduje to, że coraz firm decyduje się podejmować działania w sferze transformacji energetycznej. Należy jednak podkreślić, że nie tylko duże spółki decydują się na działania ESG, wzrasta również zainteresowanie wśród mniejszych firm. Do najpopularniejszych działań, jakie podejmują Polskie przedsiębiorstwa, należą:

  • audyt energetyczny;
  • audyt efektywności energetycznej;
  • audyt termomodernizacyjny budynku;
  • badanie śladu węglowego;
  • zakup gwarancji pochodzenia energii z OZE;
  • outsourcing energetyczny;

  Jeśli i Ty chciałbyś podjąć tego typu działania w swojej firmie, skontaktuj się z nami:? 222 692 777, biuro@energomix.com